A punk sokak szerint csak egy öltözködési, kinézeti stílus, ami tarajos hajból, szaggatott farmerfelsőből, esetleg bőrdzsekiből és bőrnadrágból áll, azonban ez csak egy futótűzként elterjedt hír az idősebbek körében, ahogyan az is, hogy minden punk stílusú fiatal fiú, lány, esetleg már felnőtt férfi, nő agresszív és folyton verekedésbe keverednek. Valójában ennek csak egy része igaz, a másik álhír. Egy punkot idézve, a punk nem holmi zenei műfaj, nem egy stílusirányzat, a punk egy életérzés.
A punk valójában az 1970-es évek táján, körülbelül 1974-75 körül elhíresedett zenei műfaj, aminek azóta rengeteg alműfaja alakult ki az évek során. Az Egyesült Királyságból indult el, később ezt átvették az Amerikai Egyesült Államok is, aztán folyamatosan terjedt el a Föld más-más pontjaira. Leginkább a Sex Pistols, a Ramones, a The Clash és a The Damned tette híressé akkoriban. A kinézetre, a frizurára és az öltözködésre is használják a punk jelzőt, ugyanis az együttesek tagjai sokszor jelentek meg így - ha a frizura nem is biztosan, de az öltözködés nagyrészt hasonlított a mai punkokéhoz.
Jellegzetessége, hasonlóan a rockhoz, hogy az éneket egy, esetleg két elektromos gitár, egy basszusgitár és egy dob kíséri. A rövid dalok általában kettő-két és fél percesek, azonban fordult már elő három perces, netán egy és fél perces dal is. A szerkezet általában versszak-refrén, az ütemmutató 4/4. A dalszövegek témája megosztotta a véleményeket: szókimondóak voltak a politika és a társadalom terén, sosem féltek kimondani a véleményüket egy dalba fogva. Néhányan az unalomról, a városi élet nyomasztóságáról, esetleg az éjszakába nyúló bulizásokról írtak, vagy akár anti-romantikus módon vetették meg a szzerelmet és a szexet. A mai punk zenészek nem csak ezekről képesek írni, hanem bármiről, amíg még képesek megtartani a műfaj jellemzőit.
Az 1960-as években kezdett el igazán híressé válni a rock és hard rock fogalma. Ebből fejlődött ki a punk rock szókapcsolat, műfaj is, amiben a punk a kezdőségre, az új dolgok kialakulására is utalhatott, akkoriban sokszor sorolták be őket a garázsrock együttesek közé. Mikor Lenny Kaye és Patti Smith együttest alapított, aztán 1975-ben egy Horses című lemezt kiadott, a punk rock és a garázsrock lerövidült punkká. Ennek az albumnak a megjelenése járult hozzá, hogy a mai szó használatossá váljon.
A hazánkban lévő punk mozgalom és kultúra 1978-ra tehető, az első együtteseket a brit Sex Pistolt inspirálta leginkább. Megemlítésként hozzátennék pár hazai punk bandát akkorról: Agydaganat, Kretens, Tizedes meg a többiek, CPg, ETA, QSS. A pártállam a dalszövegeik tartalmát nem nézte jó szemmel, ezért eltiltotta tőlük a lemezkiadás jogait. Zenéjük főképp úgy terjedt el, hogy otthon, saját kezűleg magnókazettára vették fel, többnyire a próbateremmé alakított garázsban. A kazetták kézről-kézre terjedtek el. 1983-ban nyíltan becsmérelték a CPg-t, amit a sajtó igyekezett összefüggésbe hozni a rasszista skinheadekkel. Közösség elleni izgatás vádjával bíróság elé állították őket, ezalól kivétel volt a basszusgitárosuk, aki mentséget kapott azáltal, hogy kiskorú. 1984-ben a Közellenség nevű együttes is hasonló sorsra jutott, első koncertjük után, amit még így is félbe kellett szakítaniuk.
Az első punk hullámnak 1990 vetett véget. Az időközben felnőttévált első generációs punk bandák legtöbbje feloszlott, külön folytatta tovább újtait, esetleg még összeálltak egy nosztalgiakoncert vagy búcsúkoncert erejéig. A rendszerváltásnak hála az együttesek megkapták a lemezkiadás jogát, a sajtó többé nem hasonlítgatta őket a skinheadekkel és nem tartották őket továbbra is a rasszizmius képviselőinek. A mai napig vannak olyanok, akik még mindig összefüggésbe hozzák a két kultúrát - a punkot és a skinheadet - de a társadalom nagyrésze már elfogadta a valóságot.
A mai 1990 után alapított punk együttesek közül megemlítendő az Alvin és a Mókusok, a Junkies, a HétköznaPICSAlódások, a Rózsaszín Pitbull és a Kretens. Ezek közül nem mind a tiszta punkot képviseli, hanem feldobja a punk rock, garázsrock és punk and roll elemeivel. Természetesen további alfajok is vannak, például a horrorpunk, amit gyakran tévesztenek össze a gothtal, az anarcho punk, az oi punk és a kresztény punk. Társműfajokhoz sorolható a jazz punk, funkcore, deathrock, a ska punk és a popurálisabb témákat felfogó, zeneileg mégis hasonló pop-punk. A Grenma által képviselt alműfaj a skate punk és a softcore punk, esetleg a régi, még a Demo CD-ről származó daloknak enyhén van pop-punk beütése is. A skate punkról és a softcore punkról bővebben külön menüben olvashatsz.
|